
If you want to customize the colors, size, and more to better fit your site, then pricing starts at just $29.99 for a one time purchase.
#Sales price per unit calculator download
You can get a free online sales calculator for your website and you don't even have to download the sales calculator - you can just copy and paste! The sales calculator exactly as you see it above is 100% free for you to use. Add a Free Sales Calculator Widget to Your Site! Let's be honest - sometimes the best sales calculator is the one that is easy to use and doesn't require us to even know what the sales formula is in the first place! But if you want to know the exact formula for calculating sales then please check out the "Formula" box above. It requires considering fixed cost, variable cost, price per unit, and number of units. Calculate Selling Price Per Unit Identify the total cost of all units being bought Divide the total cost by the number of units bought to obtain the cost. Break-even analysis is the process of determining an organizations break-even point. Check out the rest of the financial calculators on the site, along with hundreds of other calculators in different calculators. Break-even point (price) Total Variable cost + Fixed cost / Number of units. Hit Calculate and the calculator will display the total cost of the sale. That number fluctuates around naturally, but if you have promotional items on a counter, this number can increase to say 3.3 units per sale which is obviously a very.

For example, you might have an average basket of say 2.2 units per sale.

Generally this number hovers within a range. Simply enter in the Price per Unit and the Number of Units. To determine how well your business is selling products. Find the cost of a sale with this calculator.
